L-59 Albatros pohledem modeláře - Modely
MODELY V MĚŘÍTKU 1/72

AIR CZECH

maketa
stavebnice:L-39 MS / L-59
typ:resin
počet součástek:43 plus 1 vacu
povrch:negativní
obtisky:žádné


O první kompletní model letounu L-59 se postaral nový výrobce, společnost AIR Czech. V měřítku 1/72 připravila rezinový model ve špičkové kvalitě. Stavebnice je dodávána v jednoduchém obalu a mimo velmi pěkných vlastních součástí stavebnice obsahuje také návod s pérovkami, sloužícími jako návod k barvení drobných součástek. Překryt kabimy je vyroben metodou vakuového tváření.
Srdce každého modeláře zaplesá nad vypracováním detailů modelu - makety vystřelovacích sedaček patří ke světové špičce. Samozřejmostí je jemné negativní znázornění povrchových detailů. Stavebnice neobsahuje obtisky- zde doporučuji použít dekálový aršík HI-Decal. Model v české nebo československé kamufláži nebude problém pro modeláře z Čech, Moravy nebo ze Slovenska zhotovit za použití zbylých obtisků z jiných stavebnic. Zvolená technologie předurčuje model do ruky zkušenějšího modeláře, kterého však překvapí tím, že pokud neudělá sám chybu, nebude téměř potřebovat tmelit. Výrobce vycházel ze snahy vyrobit model tak propracovaný, aby nebylo třeba užít leptaných kovových dílů. Podle mého názoru se mu to podařilo. Je pouze nutné při práci dát pozor na poškození miniaturních detailů.
Model je horká novinka, dosud jsem jej neviděl ani ve specializovaných obchodech, nenašel jsem jej ani v nabídce zaslání na dobírku. Tuto minirecenzi mi umožnil kamarád, známý východočeský modelář Zdeněk Bořek. Jde o poslední model, který postavil - v srpnu 1998 náhle zemřel.

model model model model
model model

KONVERZE Z KITU KOPRO

Myslím si, že konverze z modelu L-39C Albatros v měřítku 1/72 od KP Prostějov (KOPRO) je sice možná, ale značně náročná. Nevýhodou uvažované přestavby jistě bude také fakt, že kvalita tohoto letitého modelu již neodpovídá dnešním nárokům. Katalog A+V MODEL nabízel v roce 1997 resinový konverzní kit "L-39MS / L-59 se sedačkami" v měřítku 1/72. Tuto sadu jsem neměl možnost posoudit, jistě však činí úvahu o stavbě L-59 tímto způsobem reálnější.

KAMUFLÁŽ

camouflageČeské L-39MS, které mají nyní svoji základnu v Pardubicích, létají nastříkané v kamufláži, kterou tvoří shora kombinace dvou barev, označených jako hnědozelená 2250 a khaki 5450. Spodní plochy jsou nastříkány barvou pastelově šedá 1010. Povrch celého letounu je lesklý. Modelářské autentické barvy v uvedených odstínech nabízí AGAMA (shodou okolností také z Pardubic).


colour1colour2 colour3
Hnědozelená 2250Khaki 5450Pastelově šedá 1010
AGAMA C21 LAGAMA C22 LAGAMA C23 L


Doplňky

Polský výrobce obtisků HI-DECAL LINE z Katovic nabízí obtiskový aršík L-39/L-59 na šest letadel různých verzí a provozovatelů (např.L-39 ZA žatecké tygří letky z "Tiger Meet" ve Fairfordu v roce 1991, irácký L-39ZO atd.). Jednou z nabízených kamufláží je i L-59E Egyptské letecké akademie v podobě z jara 1993. Zajímavé detaily kamufláže egyptského letonu mužete vidět na obrázcích jeho havárie. Velmi kvalitní obtisky doplňuje návod s kompletní kamufláží na každou verzi, barevným klíčem a schématem umístění množství popisek.

zpět
Zpět